A polgármesteri hivatal honlapja
A konferencia megnyitója
A TTS Szállóban tartották április 5-én a Zöldenergia és Energiahatékonyság című konferenciát, amely az Európai Oktatási és Kulturális Végrehajtó Ügynökség által támogatott Suscomnet – Fenntartható városok – Fenntartható közösségek elnevezésű projekt keretében került megrendezésre a fürdőváros magyarországi testvértelepülése, Gyula város együttműködésével.
A konferencián több magyarországi és hazai szakértő tartott a témához kapcsolódó érdekfeszítő előadást, amelyet nagy érdeklődéssel követett a nagyszámban megjelent hallgatóság.
Gyerő József Kovászna polgármestere
Gyerő József, Kovászna polgármestere a konferencia megnyitóján az önkormányzat, valamint a kovásznai közösség nevében köszöntötte a jelenlévő vendégeket és helybélieket. Beszédében kiemelte, hogy nagy öröm és megtiszteltetés számára, hogy a rendezvénynek Kovászna adhat otthont.
A polgármester külön hangsúlyozta a testvértelepülési kapcsolatok fontosságát, amelyek véleménye szerint nem csupán formális szerződések, hanem valódi tartalommal bíró, évről évre gazdagodó, élő kapcsolatok. Ezeknek a kapcsolatoknak az alapját egymás megismerése, a közösségek és személyek találkozása, valamint a közös gyökerek felfedezése jelenti, amelyekből merítve közösen lehet építeni a jövőt, mondta az elöljáró, és kiemelte, hogy a testvérvárosi együttműködések lehetőséget biztosítanak arra is, hogy társadalmi, gazdasági, politikai és pénzügyi témákban tapasztalatcserét folytassanak a résztvevők, új információkat szerezzenek, és közösen találják meg a fejlődéshez vezető utat. A konferencia témájára reflektálva a fenntarthatóság, valamint a zöld energia használatának fontosságát hangsúlyozta, mely napjaink egyik legfontosabb globális kihívása.
Gyerő József megjegyezte, hogy bár különböző gazdasági és intézményi környezetekben élünk, problémáink közösek, és a fenntarthatóság kérdése az egész világot foglalkoztatja. Éppen ezért különösen értékesnek tartja a testvérvárosi konferenciák által nyújtott tapasztalatcsere lehetőségét, mely segíthet megtalálni a környezetbarát és fenntartható megoldásokat.
A folytatásban Gyerő József polgármester röviden bemutatta Kovászna város történelmét, földrajzi és kulturális adottságait, kiemelve a helyi természeti értékeket, mint például az ásványvízforrásokat, mofettákat, valamint az ionizált oxigéndús levegőt. Kitért a város gazdasági és turisztikai fejlődésére, hangsúlyozva a fürdőturizmus jelentőségét és a rehabilitációs gyógykezeléseket, melyeket elsősorban szív- és érrendszeri betegek számára végeznek. Megemlítette a közelmúltban megvalósult és folyamatban lévő fejlesztéseket, köztük a Kőrösi Csoma Sándor dokumentációs központot és a tervezett élményfürdő központot. Beszélt a város kihívásairól, például a demográfiai csökkenésről, valamint a régi épületek és szállodák energetikai felújításának szükségességéről is.
Kiss Tamásné, gyulai önkormányzati képviselő, köszöntő beszédében üdvözölte a testvérvárosi konferencián megjelent résztvevőket és külön köszönetét fejezte ki Kovászna város polgármesterének és alpolgármesterének a konferencia megrendezéséhez nyújtott támogatásért.
Beszédében áttekintette a „Fenntartható városok, fenntartható közösségek” elnevezésű testvérvárosi hálózatépítő projekt múltbeli eseményeit, amely 2013-ban az aktív időskor kérdéseivel, 2014-ben a munka és család összehangolásával, 2015-ben pedig a civil szervezetek helyi közéletben betöltött szerepével foglalkozott. Hangsúlyozta, hogy a 2025-ös esemény az első külföldi rendezvény ebben a sorozatban, ezért különös jelentőséggel bír.
Kiss Tamásné kiemelte, hogy Gyula és Kovászna között 2006 óta folyamatos és eredményes a kapcsolat, nem csupán önkormányzati szinten, hanem civilek között is. Ezek a találkozások nemcsak a személyes barátságok kialakítására szolgálnak, hanem lehetőséget adnak a tapasztalatcserére, közös problémák megoldására, erősítve ezzel a testvértelepülések polgárai közötti kapcsolatokat.
Gyula testvérváros küldöttsége
Para Sándor kovásznai városmenedzser előadásában a fenntartható városfejlesztést mutatta be Kovászna példáján keresztül, különös hangsúlyt fektetve a zöld energia és az energiahatékonyság témáira.
Bevezetőjében tisztázta a fenntartható városfejlesztés fogalmát, amelyet stratégiai folyamatként definiált, kiemelve a város élhetőségét, versenyképességét és jövőbeni kihívásokkal szembeni ellenállóképességét.
Érdekességként ismertette egy mesterséges intelligencia által generált logót, amely vizuálisan ábrázolta a természet és az épített környezet közötti harmonikus kapcsolatot, jelképezve az önkormányzat célját, hogy egyensúlyt teremtsen e két terület között.
Para Sándor ezután részletesen beszélt Kovászna stratégiai dokumentumairól, amelyek irányítják a város fenntartható fejlesztését: ezek a fenntartható városi mobilitási terv és az integrált városfejlesztési stratégia. A dokumentumok célja, hogy konkrét projektötleteket és beruházási terveket készítsenek elő, amelyeket az önkormányzat pályázati források bevonásával valósít meg.
Elhangzott, hogy a város beruházási listája összesen 43 millió euró értékű fejlesztést tartalmaz. Ennek jelentős részét képezi egy wellness- és szabadidőközpont, valamint két nagyszabású sportlétesítmény építése, melyek külön finanszírozással valósulnak meg. Ezen kívül kiemelte az Anghel Saligny programból finanszírozott közúti és közművesítési fejlesztéseket.
Részletesen bemutatta két fő integrált városfejlesztési projektjüket is. Az első projekt a belvárosi rehabilitációt foglalja magába 1,57 millió euró értékben, amely során megújulnak a közterületek, okosbútorokat helyeznek el, korszerűsítik a közvilágítást, valamint egy panoráma-kilátót építenek a sípálya tetején, amelyhez mozgásérzékelős világítás és pihenőhelyek is társulnak.
A második integrált fejlesztési projekt a volt lőtér turisztikai és sportcélú fejlesztése. Itt tematikus park, fitneszpark, játszótér és gördeszka-pálya épül, kiegészítve napelemes közvilágítással. Mellette egy 330 férőhelyes nyári színpad kerül kialakításra, mely szintén rendelkezik fotovoltaikus rendszerrel.
Az előadó külön hangsúlyozta a helyreállítási és reziliencia alapból (PNRR) finanszírozott projekteket, melyek fő célja az energiahatékonyság növelése:
Az előadás végén Para Sándor hangsúlyozta, hogy az önkormányzat elkötelezett a fenntartható, környezettudatos városfejlesztés mellett.
A sípálya mellett épülő SPA és Wellness Szabadidőközpontnál alkalmazott energiahatékonysági szempontokat Sárosi Béla építőmérnök, a KÉSZ Románai eladási vezetője ismertette.
Hajnal Edit, a Gyulai Polgármesteri Hivatal marketing szakértője és projektkoordinátora felszólalásában ismertette a „Fenntartható városok, fenntartható közösségek” című hálózatépítő pályázat részleteit. A projektet Gyula Város Önkormányzata nyújtotta be 2023-ban, és több testvérváros – Kovászna, Csíkszereda, a szlovákiai Komárom, a szerbiai Zrenjanin (Nagybecskerek), valamint egy lengyelországi város – is csatlakozott hozzá. A sikeresen elnyert projekt 100%-os támogatást kapott, összesen 253 720 euró értékben.
Hajnal Edit beszámolt arról is, hogy Gyula Város Önkormányzata már 2012 óta aktívan vesz részt hasonló hálózatépítő projektekben, amelyek során több témát érintettek. A mostani projekt fő fókusza a fenntarthatóság, amelyet 2024. február 1. és 2026. február 1. között valósítanak meg.
A projekt alapja egy komplex kutatás, amelyben a lakosság véleményét mérik fel a klímatudatosság, a fenntarthatóság, a klímasemlegesség témáiban. A kutatás kérdőíve Gyula és Kovászna város hivatalos honlapján is elérhető. Emellett a projekt keretében összesen 14 tematikus rendezvényre kerül sor; a kovásznai esemény a negyedik a sorozatban és egyben az első külföldi rendezvény is.
Hajnal Edit, a Gyulai Polgármesteri Hivatal marketing szakértője és projektkoordinátora
Dr. Szilágyi Tamás innovációs és városfejlesztési szakértő a zöld átállásról beszélt, amely napjaink egyik legfontosabb társadalmi és gazdasági kihívása. Kiemelte, hogy bár sokszor üres szlogenként használják, valódi tartalommal kell megtölteni, mivel sürgetővé vált a klímaváltozás és az energiaárak drasztikus növekedése miatt. A zöld átállás három fő pillére az energetikai átállás, a körforgásos gazdaság, és a biodiverzitás megőrzése.
Az előadó hangsúlyozta, hogy a klímaváltozás globális kihívás, amellyel kapcsolatban jelentős társadalmi érzékenyítésre és politikai felelősségvállalásra van szükség. Kifejtette, hogy bár sok politikai és gazdasági érdek gátolja a valódi változásokat, Európában már komoly lépések történnek a zöld átállás irányába.
Beszélt a környezetvédelem történelmi gyökereiről is, kezdve az ipari forradalom káros hatásaitól egészen a modern környezetvédelmi mozgalmakig, kiemelve a nemzetközi konferenciák (Stockholm, Rio, Párizs) jelentőségét.
Végül kitért a generációs különbségekre: míg az idősebb generációknak nehéz elfogadniuk a zöld változásokat, addig a fiatalabb, Z-generáció és alfa-generáció már természetesnek veszi a környezettudatos életmódot, és politikai aktívan is kiáll mellette. Ez a generációs váltás jelentős változásokat hozhat a jövőben, pozitív irányba mozdítva a társadalmi szemléletet és felelősségvállalást.
Baranyai Tamás biológus, a biodiverzitás jelentőségéről és a környezetvédelemről tartott előadást, érintve a gyógyturizmus és gyógyvizek témakörét is. Hangsúlyozta, hogy az ember invazív fajként viselkedik, és ezzel jelentős károkat okoz az ökoszisztémákban.
Mint mondta: „David Attenborough nevét nem kell külön bemutatnom; mindannyian rajta nőttünk fel, lenyűgöző természetfilmjeivel talán engem is motivált arra, hogy biológus legyek. Tőle idéznék most egy sajnos igen szomorú megállapítást: »A Föld belépett egy új földtörténeti korszakba, az antropocén korba, amely az ember korát jelenti«. Ez azonban nem feltétlenül pozitív, hiszen az ember ebben a kontextusban olyan invazív fajként viselkedik, amely károsítja a saját ökoszisztémáját.”
Felhívta a figyelmet a biológiai sokféleség megőrzésének fontosságára, amely nélkülözhetetlen az élet fenntartásához. Pozitív példaként a Yellowstone Nemzeti Parkot említette, ahol a farkasok visszatelepítése helyreállította az ökoszisztéma egyensúlyát. Ezzel szemben Ausztrália negatív példaként került bemutatásra, ahol az invazív fajok betelepítése komoly ökológiai károkat okozott.
Az előadó kiemelte, hogy a természetes ökoszisztémák rendkívül komplexek, és nehéz őket mesterségesen fenntartani vagy helyreállítani. Példaként említette a Bioszféra-2 kísérletet, amely végül fenntarthatatlannak bizonyult.
A biotechnológiát látja megoldásként az ökológiai problémákra, például a gene drive technológiát, amellyel kártevő fajokat lehet hatékonyan szabályozni. Megemlítette az aranyrizst is, amely A-vitamin termelésével enyhíti a hiánybetegségeket, évente több tízezer ember életét mentve meg.
Kiemelte Gyula város biodiverzitását, ahol jelentős a madárvilág és különleges, csak ott élő zárványfajok találhatóak.
A gyógyvizek ökoszisztémájáról is szólt, hangsúlyozva, hogy a gyógyturizmusnak nemcsak pozitív, hanem káros hatásai is lehetnek, ezért a fenntartható turizmusra kell törekedni.
Végül felhívta a figyelmet arra, hogy az emberi beavatkozások óvatosságot és felelősségteljes hozzáállást igényelnek, mivel a természet komplexitása miatt az elővigyázatlan beavatkozások komoly károkat okozhatnak.
Gyila Sándor fizikus előadásában Kovászna természeti adottságairól, valamint a térségben található szén-dioxid-forrásokról és mofettákról beszélt. Kiemelt fontosságukat a gyógykezelésben, ugyanakkor figyelmeztetett azok sérülékenységére és a tudományos kutatás szerepére a hosszú távú fenntarthatóság biztosításában.
Felidézte, hogy Kovászna korábban világszinten is jelentős helyet foglalt el a szeizmikus energiakibocsátás tekintetében, azonban mára ez jelentősen visszaesett. A szén-dioxid a város gyógyturizmusának alapját képezi, ezért ennek a forrásnak a jövőbeni fenntarthatósága kiemelten fontos kérdés.
A fizikus 4rámutatott, hogy bár világszerte komoly törekvések vannak a légköri szén-dioxid-csökkentésére, például Írországban már működik egy üzem, amely a levegőből nyeri ki és csapdázza a szén-dioxidot, Kovásznán épp a természetes szén-dioxid-gáz jelenléte jelent gyógyászati értéket, és elmindta, hogy a térségben található szén-dioxid tiszta forrásból, karbonátos kőzetek bomlásából származik, és nem tartalmaz kellemetlen szagú vegyületeket, ami egyedülálló jellegzetesség.
Beszélt a mofetták gyógyhatásáról, amelyeket már a 18. század óta alkalmaznak, és ismertette a módszer lényegét, miszerint a szén-dioxid a bőrön keresztül felszívódva, értágító hatása révén javítja a keringést. Ismertetett egy kísérletet is, amely bizonyította, hogy a radon-gáz, mint nyomjelző, valóban a bőrön keresztül jut be a szervezetbe.
Előadása során a fizikus kitért a helyi szeizmikus tevékenységre is, amely bizonytalanságot okoz a térségben, hiszen a földrengések hatására akár megszűnhetnek vagy elmozdulhatnak a szén-dioxid-források. Példaként említette, hogy korábban egy forrás váratlanul megszűnt, ami komoly aggodalmakat keltett a szívkórházban, bár később kiderült, hogy szerencsére nem volt komoly geológiai probléma a háttérben.
A fizikus azt is hangsúlyozta, hogy a mofetta gyógykezelések jövője veszélyben lehet a gyógyszeripar előretörése, valamint a szén-dioxid terápiák egyszerűsített, otthoni alkalmazásának terjedése (pl. mofetta-csizma) miatt. Az utóbbit azért tartja problémásnak, mert ezek a módszerek leegyszerűsítik a komplex gyógyhatást, és üzleti érdekeknek is kedveznek.
Az előadás végén Gyila ismertette a Kovásznán működő tudományos kutatóállomást, amely folyamatosan figyeli a szén-dioxid és radon koncentrációját, illetve szeizmológiai méréseket végez, hogy előre tudják jelezni az esetleges földrengéseket. Az állomás nemzetközi együttműködés keretében működik, és fontos szerepet tölt be a helyi természeti adottságok fenntarthatóságának biztosításában.
Összességében Gyila Sándor hangsúlyozta Kovászna különleges természeti adottságainak fontosságát, ugyanakkor figyelmeztetett azok sérülékenységére és a tudományos kutatás szerepére a hosszú távú fenntarthatóság biztosításában.
A közönség nagy érdeklődéssel követi az előadásokat
ENERGIE VERDE ȘI EFICIENȚĂ ENERGETICĂ
*
ZÖLD ENERGIA ÉS ENERGIAHATÉKONYSÁG
Conferință – Konferencia – Confrence
Orașe durabile – Comunități durabile
Fenntartható városok – Fenntartható közösségek
Sustainable Cities – Sustainable Communities
(Project nr. 101138675 – SUSCOMNET)
Sâmbătă, 05. 04. 2025 / 2025. április 5. (szombat)
- (Saturday) 5. April, 2025
9.30 óra – 9.30 a.m.
(Ora României / Román idő / Romanian Time)
Locul de desfășurare: Sala de conferințe a Hotelului TTS
Helyszín: TTS Hotel konferenciaterme
Venue: Conference room of TTS Hotel Covasna
9.30-9.45 – Deschiderea Conferinței / Megnyitó – Opening
Dr. Gyerő József, primarul orașului Covasna / Kovászna város polgármestere / Mayor of Covasna
Kiss Tamásné – consilier pentru Sport, reprezentant al Administrației Locale Gyula / Gyula Város Önkormányzata, önkormányzati képviselő, Sportügyekért felelős tanácsnok / Gyula Municipality of Gyula, Local Government Representative, First Councillor for Sports Affairs
Moderator/ Moderátor / Moderator: Kiss Bence
9.45-10.05
Dezvoltare durabilă în Covasna – investiții din fondurile Uniunii Europene și naționale / Fenntartható fejlődés Kovászna városában – Európai uniós és nemzeti forrásokból megvalósuló beruházások / Sustainable Development in Covasna – Investments from EU and National Funds
Para Sándor – city manager, Primăria orașului Covasna / városmenedzser, Kovászna Város Polgármesteri Hivatala / Sándor Para, City Manager, Covasna City Mayor's Office
Limba: maghiară /Az előadás nyelve: magyar / Language of presentation: Hungarian
10.10-10.30
Biodiversitate și turism medical - efectul apelor medicinale asupra bolilor reumatologice / Biodiverzitás és gyógyturizmus - A gyógyvizek hatása a reumatológiai betegségekre / Biodiversity and Medical Tourism - The Impact of Medicinal Waters on Rheumatological Diseases
Baranyai Tamás – biolog, biotehnolog medical, Spitalul Central Județean Békés / biológus, okl. orvosi biotechnológus, Békés Vármegyei Központi Kórház / Tamás Baranyai biologist, certified medical biotechnologist, Békés County Central Hospital
Limba: maghiară /Az előadás nyelve: magyar / Language of presentation: Hungarian
10.35-11.00
Energie verde și eficiență energetică – acțiuni ecologice durabile și de înfrumusețare a mediului în orașul Gyula / Zöld energia és energiahatékonyság – Gyula város fenntartható, környezetszépítő zöld akciói / Green Energy and Energy Efficiency – Sustainable, Environmentally Beautifying Green Actions of the City of Gyula.
Hajnal Edit – expert în marketing, coordonator de proiect, primăria din Gyula / marketing szakértő, projekt koordinátor, Gyulai Polgármesteri Hivatal / Edit Hajnal, marketing expert, project coordinator, Gyula Mayor's Office
Limba: maghiară /Az előadás nyelve: magyar / Language of presentation: Hungarian
11.00-11.30 PAUZĂ DE CAFEA / KÁVÉSZÜNET/ COFFEE BREAK
11.35-11.55
Centrul de agrement Covasna SPA și Wellness în construcție - Aspecte de eficiență energetică / Az épülő Kovásznai SPA és Wellness Szabadidőközpont - Energiahatékonysági szempontok / The Covasna SPA and Wellness Leisure Center Under Construction - Energy Efficiency Aspects,
Sárosi Béla – director vânzări KÉSZ România / Inginer Civil / Restaurare Patrimoniu Construit, Inginer specialist / a KÉSZ Románai eladási vezetője / építőmérnök / épített örökség helyreállító szakmérnök / Sales Manager of KÉSZ Romania / Civil Engineer / Built Heritage Restoration Engineer
Limba: maghiară /Az előadás nyelve: magyar / Language of presentation: Hungarian
12.00-12.20
Aspecte culturale și generaționale ale tranziției verzi – o schimbare de atitudine într-o societate în schimbare / A zöld átállás kulturális és generációs vetületei – Szemléletváltás egy változó társadalomban / Cultural and Generational Aspects of the Green Transition – A Shift in Mindset in a Changing Society
Dr. Szilágyi Tamás – expert în inovare și dezvoltare urbană, Universitatea din Pécs-KPVK / innovációs és városfejlesztési szakértő, PTE-KPVK / Dr. Tamás Szilágyi innovation and urban development expert, PTE-KPVK
Limba: maghiară /Az előadás nyelve: magyar / Language of presentation: Hungarian
12.25-12.45
Educația verde: modelarea atitudinilor de eficiență energetică în școli / Zöldpedagógia: Energiahatékonysági szemléletformálás az iskolában / Green Pedagogy: Promoting Energy Efficiency Awareness in Schools
Dr. Dudok Fanni – profesor asistent, Universitatea din Szeged-JGYPK / egyetemi adjunktus, SZTE-JGYPK / Dr. Fanni Dudok, Assistant Professor, University of Szeged (SZTE-JGYPK)
Limba: maghiară /Az előadás nyelve: magyar / Language of presentation: Hungarian
13.00-14.00 MASĂ / EBÉD/ LUNCH
14.05-14.30
Renovarea unei case de familie în formă de cub Kádár din Transilvania / Egy Kádár-kocka-szerű családi ház passzívházminősített felújítása Erdélyben / Passive House Renovation of a Kádár-Cube-Like Family House in Transylvania
Varga Szabolcs Dr. – inginer PhD, certificator de construcții acreditat - Institutul de case pasive din Darmstadt / PhD, építőmérnök, akkreditált épületminősítő - Passzívház Intézet Darmstadt / Szabolcs Varga PhD, Civil Engineer, Accredited Building Certifier - Passive House Institute Darmstadt
Limba: maghiară /Az előadás nyelve: magyar / Language of presentation: Hungarian
14.30-14.50
Cu sau împotriva lui? - O reflexie neobișnuită asupra unei molecule / Vele vagy ellene? - Rendhagyó elmélkedés egy molekuláról / With or against it? - An Unusual Reflection on a Molecule
Gyila Sándor – fizician, co-cercetător HUN-REN / HUN-REN Társkutató / physicist, HUN-REN Co-researcher
Limba: maghiară /Az előadás nyelve: magyar / Language of presentation: Hungarian
14.50-15.00
Secțiunea de întrebări și răspunsuri / Kérdések & Válaszok Szekció / Questions & Answers Section
15.00 Încheierea conferinței / A konferencia vége / End of Conference
Evenimentul Energie Verde și Eficiență Energetică al proiectului SUSCOMNET de la Covasna este susținut de programul "CERV-2023-CETĂȚENI-ORAȘ" al Agenției Executive Europene pentru Educație și Cultură în cadrul acordului de grant N 101138675.
A SUSCOMNET projekt Zöld Energia és Energiahatékonyság rendezvényét Kovásznán, az Európai Oktatási és Kulturális Végrehajtó Ügynökség "CERV-2023-CITIZENS-TOWNNT" programja támogatja az N 101138675 támogatási megállapodás keretében.
The Green Energy and Energy Efficiency event of the SUSCOMNET project in Covasna is supported by the "CERV-2023-CITIZENS-TOWN-NT" programme of the European Education and Culture Executive Agency under the N 101138675 grant agreement.
SUSCOMNET - Orașe durabile - comunități sustenabile
Proiect pentru extinderea rețelei dintre orașele înfrățite
Implementatori:
Municipiul Gyula (Gyula – manager de proiect), Ungaria
Grad Zrenjanin (Zrenjanin/Nagybecskerek - partener de proiect), Serbia
Orasul Covasna (Covasna/Kovászna – partener de proiect), România
Municipiul Miercurea Ciuc (Miercurea Ciuc/Csíkszereda – partener de proiect), România
Gmina Miejska Wagrowiec (Wagrowiec - partener de proiect), Polonia
Miesto Komarno (Komárno - partener de proiect), Slovacia
Număr de identificare a proiectului: 101138675
Titlul proiectului: SUSCOMNET, CERV-2023-CITIZENS-TOWN
Orașe durabile - comunități durabile
Costul total al proiectului: 253.720 EUR, care este un grant 100% nerambursabil.
Perioada de implementare: 02.01.2024-02.01.2026, 24 luni
Proiectul este implementat cu sprijinul EACEA - Agenția Executivă Europeană pentru Educație și Cultură a Uniunii Europene.
Construirea comunităților sustenabile - CHESTIONAR
Testvérvárosok |